Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır? Yavaş yavaş bizim hayatımızla bütünleşiyor.

- Nov 06, 2019-

Wireless Power Alliance'ın (WPC) Qi kablosuz şarj standardı nispeten umut verici bir pazar fırsatına sahip. Şimdi teknolojiyi, sonra nasıl çalıştığını, ne olduğunu ve beklentilerini test etmek için iyi bir zaman. Milyonlarca Apple ekosistemi kullanıcısı aynı zamanda Qi'yi ilk defa iPhone 8 ve iPhone 8 Plus'ta kullanıyor. Son beş yılda çeşitli cep telefonları ortaya çıktı ve birçok kişi bunu kullanıyor. Temel teknoloji, tıraş makineleri ve diş fırçaları gibi tüketici ürünlerinde ve çeşitli tüketici dışı araçlarda kullanılmaktadır.

 

1


Qi'yi kullanmamış olsanız bile, havaalanında Qi kablosuz şarj istasyonunu görebilirsiniz. 2014'ün başlarında Verizon, Qi kablosuz şarj istasyonunu Amerika Birleşik Devletleri'ndeki JFK'dan LAX'a kadar birçok terminale kurdu. Bunları başka yerlerde de göreceksiniz ve Samsung Galaxy S8 ve LG G6'nın ABD versiyonu gibi cihazlar bağlanabilir. Google'ın Nexus4 telefonu 2012'de zaten Qi'yi destekledi, ancak son zamanlarda Pixel telefonlarında desteklenmiyor.

 

Bugün size nasıl çalıştığını anlatacağız. Endüktif Güç Aktarımı Qi'nin ana teknolojisine "endüktif güç aktarımı" denir. Tellerin hala orada olduğundan emin olmalıyız, bir şarj standı olmalı ve bir prize takılı olması gerekir. Mobil cihazınızı prize takmanıza gerek yoktur ancak cihaza takın.

 

Uyumlu bir cihaz yerleştirilmedikçe kızak etkinleştirilmez. İstasyon, aralıklı bir test sinyali göndererek Qi uyumlu bir cihaz olup olmadığını belirler. Mobil cihaz, alınan sinyal gücünü ileterek cihaza cevap verir. Bu noktada, kablosuz şarj başlar. Şarj tabanı ve mobil cihaz sırasıyla bir bobin, bir verici bobin ve bir alıcı bobin ile sağlanır. Vericinin bobini, alıcı bobinde akıma neden olan bir elektromanyetik alan oluşturur.

 

Alıcı, vericiye istenen güç seviyesi ile gerçek güç seviyesi arasındaki farka eşit bir değeri paylaşan bir sinyal gönderir. Verici, istek ve gönderme seviyesi arasında sıfır bir fark elde etmek için çıkışını ayarlar. Bunların hepsi 2 Kbit / s veya daha az bir iletişim hızında teslim edilir. Alıcının şarjı tamamlandığında, verici otomatik olarak bekleme moduna girer.

 

Apple Partners'tan iPhone 8 için ilk kablosuz şarj istasyonu 7,5 watt. Qi standardı 15 watt'a kadar izin veriyor ve bazı Samsung şarj cihazları zaten destekliyor. Ancak, bu teorik numaralar kablolu şarj cihazlarından (iPhone ile birlikte gelen şarj cihazı sadece 5 watt) oldukça veya hatta daha yüksek görünse de, bu numaralar her şey değildir. Ancak asıl kullanıcı deneyimi, kablosuz şarjın genellikle kablolu şarjdan daha yavaş olduğunu gösteriyor. Yerleşim sorununun da anahtar olduğunu belirtmekte fayda var. Bobinler genellikle sadece birkaç milimetredir ve bobinler arasındaki üretim birleşimi hassas bir şekilde hizalanmayı gerektirir.

 

Bu genellikle üç yoldan biriyle çözülür. Dokunsal sinyal geri bildirimi, telefondaki en iyi konumu şarj eder, ancak farklı boyutlardaki ve yapılandırmalardaki telefonlarla ilgilenirken zorluk çıkarır. Şarj ünitesinde, bobini cihaz içinde hareket ettiren ve hizalayan bir bobin bulunabilir, bu sayede istediğiniz herhangi bir pozisyonda yerleştirmenize izin verir ya da belirli bir bobinin cihazın yakınına aktive edileceği yer gibi bir bobin dizisi olabilir. Endüktif şarj her zaman Qi'nin merkezinde olmuştur, ancak yakın zamanda piyasada “rezonans kablosuz şarj” olarak adlandırılan benzer teknolojiler ortaya çıkmıştır. Rezonans şarjı, aynı prensiplerin bazılarına dayanır, ancak farklı kullanım durumlarında. Uzun mesafelerde şarj edilebilir, ancak daha düşük iletim verimliliği ile. Birçok yeni cihaz her iki modu da destekliyor ve kablosuz şarj teknolojisinin benimsenmesi ve değiştirilmesi kablosuz teknolojisinin kullanımı yıllardır devam ediyor, neden çoğu insan hala tel kullanıyor? Genellikle teknolojide görülen bu rekabetçi standart bir faktördür. Qi ve WPC'ye ek olarak, AirFuel Alliance'a da sahibiz. 2015 yılında Enerji İşleri İttifakı (PMA) ve Radyo Birliği (A4WP) birleşmesiyle doğdu, ancak piyasadaki doyma Qi'nin gerisinde kalıyor. AirFuel Alliance altındaki iki standart birlikte çalışamaz. Bununla birlikte, AirFuel gereksinimlerini karşılayan AirFuel cihazları aynı üründe her iki teknolojiyi kullanacak ve şarj ve yer bakımından biraz esneklik sağlayacaktır.

 

Her durumda, rekabet standartları pazarın dengesini bozmakta, tüketici ve üretici edinim seviyelerini daha az cazip hale getirmektedir. Her standart bir mobil cihaz tarafından desteklense bile, eklenen maliyet kaçınılmaz olarak tüketicilere uygulanır. Gördüğünüz gibi gelecekteki kolaylık ve performansı iyileştirmek için hala bir ihtiyaç var ve her zaman güncellenecek ve daha iyi teknik sonuçlar bize daha fazla kolaylık getirecektir.

1